Wiele osób, które nigdy nie pracowały w rolnictwie, tkwi w przekonaniu, że życie rolnika jest łatwe, lekkie i dostatnie. Praktyka pokazuje, że nie ma w tym cienia prawdy a bycie rolnikiem musi łączyć się z pasją, bo inaczej trudno byłoby ten zawód wykonywać.

Dlaczego rolnicy bywają źle odbierani w społeczeństwie?

Osoby mieszkające w miastach często z pewną wyższością odnoszą się do mieszkańców wsi. Wynika to z wielu nieprawdziwych i jednocześnie mocno zakorzenionych stereotypów. Ciągle jeszcze mieszkańców wsi kojarzy się biedą i zacofaniem. W rzeczywistości jednak czasy te dawno minęły. Rolnicy dzisiaj tak samo jak mieszkańcy miast mają dobry dostęp do informacji, rozrywek, edukacji a ich gospodarstwa domowe często są dużo lepiej wyposażone od gospodarstw miejskich. Na wsi widzimy dzisiaj nowoczesne domy, zadbane ogrody, dobre samochody i wysokowydajne ciągniki zachodnie. Niechęć do mieszkańców wsi wynika także z czystej zazdrości. Wypomina im się unijne dopłaty, rządowe dotacje i przywileje zusowskie.

Jak naprawdę wygląda życie rolnika?

Tymczasem codzienne życie rolnika to przede wszystkim ciężka praca. Jeśli w gospodarstwie są zwierzęta dochodzą do tego liczne wyrzeczenia i ograniczenia, bo nie mając pracowników nie można sobie pozwolić na dłuższe wyjazdy. Rolnik dzisiaj jest także bardzo ograniczany i kontrolowany przez liczne urzędy. Musi wypełniać wymogi ARiMR, inspekcji nasiennej, weterynaryjnej i wiele innych. Posiadanie gospodarstwa to także ciągłe inwestycje w ciągniki zachodnie, które podnoszą wydajność pracy oraz maszyny, nawozy, środki ochrony roślin. Trzeba także płacić za obowiązkowe szkolenia i regularnie brać w nich udział.