Jednym z niezwykle potrzebnych urządzeń w każdym aucie są kable rozruchowe. Najczęściej przydają się one zimą, jednak zanim zdecyduje na zakup konkretnego egzemplarza, warto dokładnie się zastanowić. Na rynku dostępnych jest wiele różnych kabli, które tylko wyglądają dobrze. Oczywiście nawet tymi kablami niskiej jakości zwykle da się uruchomić silnik, jednak przy dłuższym użytkowaniu mogą się one szybciej uszkodzić. Poniżej kilka najbardziej istotnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę, kupując kable rozruchowe.

1) Rdzeń kabla – materiał, z jakiego wykonany jest rdzeń kabla, ma bardzo duże znaczenie, ponieważ to od niego zależy przewodność prądu w danym kablu. Najlepszym wyborem są kable rozruchowe wykonane z miedzi, ponieważ ten materiał cechuje się odpowiednią przewodnością prądu oraz elastycznością. Dużo gorszym wyborem są kable wykonane z aluminium.
2) Izolacja – jednym z najczęściej stosowanych izolatorów jeśli chodzi o kable rozruchowe, jest guma. Charakteryzuje się ona odpornością na warunki atmosferyczne, gięcie oraz wysoką odpowiedzialnością. Ważne jest, aby izolacja była odpowiednio gruba, ponieważ każde przetarcie czy też nacięcie może w przyszłości spowodować konkretne problemy.
3) Inne aspekty – jeśli kabel jest gruby, ale jednocześnie bardzo elastyczny, może to znaczyć, że sama izolacja jest dość gruba, ale rdzeń kabla już niestety nie. Niektóre kable aluminiowe są oplecione miedzią, tak aby przypominały one kable miedziane. Jak widać rzeczy, na których należy zwrócić uwagę jest całkiem dużo i w związku z tym warto dokładnie się zastanowić.

Oczywiście istotną kwestią jest także sama jakość wykonania materiałów oraz typ auta, do jakiego mają być stosowane kable. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku aut napędzanych silnikami diesla, ponieważ te auta potrzebują dość dużego prądu rozruchowego. Trzeba więc wówczas wybierać kable mające większą średnicę i odpowiednie parametry. W przypadku aut benzynowych nie ma aż takiego problemu, ponieważ większość podstawowych modeli kabli pozwoli uruchomić tego rodzaju silniki.